Rok 2014

19 stycznia, na zaproszenie jarosławskiego stowarzyszenia „Laudate Dominum” chór „Michael” z Kańczugi wystąpił z koncertem kolęd w Bazylice MB Bolesnej oo. Dominikanów w Jarosławiu, wspólnie z Jarosławską orkiestrą dętą „Laudate Dominum”.

5 kwietnia w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radymnie odbył się VIII Podkarpacki Przegląd Chórów „PIEŚNI PASYJNE” zorganizowany przez Centrum Kulturalne w Przemyślu przy współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury w Radymnie, Burmistrza Miasta Radymno, Parafii Rzymskokatolickiej w Radymnie oraz Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie. Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem objęli Metropolita Przemyski ks. abp Józef Michalik oraz Starosta Jarosławski Jerzy Batycki. W przeglądzie udział wzięło 15 chórów z całego Podkarpacia, a poziom muzyczny wykonawców – co zgodnie podkreślali jurorzy i przedstawiciele organizatorów – był bardzo wysoki. W jury konkursu zasiedli: prof. Elżbieta Krzemińska – UMCS Lublin, dr Anna Marek-Kamińska – przedstawiciel PZCHiO Oddział w Rzeszowie oraz Kazimierz Łysy – muzykolog z Przemyśla. Chór kościelny „Michael” stanął na podium zdobywając „Złote Pasmo”.

W okresie Wielkiego Postu tworzył również oprawę muzyczną Triduum Paschalnego, prowadził adorację Grobu Pańskiego podczas której wykonał 7 pieśni pasyjnych, oraz śpiewał w czasie mszy św. rezurekcyjnej w Niedziele Zmartwychwstania Pańskiego w kościele parafialnym.

3 maja, podobnie jak w roku ubiegłym, w uroczystość Królowej Polski, chór wraz z Orkiestrą Dętą z Kańczugi współtworzył oprawę muzyczną liturgii sprawowanej w intencji Ojczyzny. Śpiewał również podczas mszy odpustowej w Uroczystość Matki Bożej Łaskawej.

4 maja na zaproszenie Stowarzyszenia Kulturalnego Chór „Fraza”, Ośrodka Kultury w Kosinie i Centrum Kultury Gminy Łańcut, Chór „Michael” wziął udział w XV Festiwalu Pieśni Wielkanocnej. W kościele pw. św. Stanisława bpa w Kosinie wystąpiły jeszcze: chór Łańcuckiej Fary, chór „Fraza” z Kosiny, chór „Tutte le Corde” z Gdowa oraz zespół instrumentów dętych „Młode Sokoły” z Powiatowego Zespołu Ognisk Pracy Pozaszkolnej działający przy Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Białobrzegach. W programie chóru „Michael” z Kańczugi znalazły się takie utwory, jak: „Gloria Tibi Trinitas” – ks. W. Lewkowicza, „Wstał Pan Chrystus” „Oto jest dzień” – o. J. Gałuszki oraz „Zmartwychwstał Jezus” – ks. M. Gniadego (było to premierowe wykonanie tego utworu). Na zakończenie koncertu połączone chóry wykonały wspólnie 2 pieśni: „Zwycięzca Śmierci” i „Alleluja biją dzwony”, w tej ostatniej połączonymi chórami dyrygował Hubert Hadro. Koncert został nagrany przez Radio „Fara”.

19 czerwca w Uroczystość Bożego Ciała, chór śpiewał podczas Mszy św. w kościele parafialnym w Kańczudze. Procesje ulicami miasta uświetniła Orkiestra Dęta OSP z Kańczugi.

W dniach 20 – 21 czerwca, podobnie jak w roku ubiegłym, zorganizowane zostały warsztaty chóralne z emisji głosu, prowadzone przez dr Jacka Ścibora – tenora, wykładowcy Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego i czynnego artysty występującego zarówno na scenach krajowych jak i zagranicznych.

22 czerwca chór mieszany tworzył oprawę muzyczną uroczystej liturgii w kościele parafialnym w Kańczudze, gdzie miało miejsce wprowadzenie i poświęcenie figury Św. Michała Archanioła oraz zawierzenia mu całej naszej parafii. Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Tadeusz Musz z Krakowa, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Księży Michalitów. Również tego samego dnia w godzinach wieczornych z inicjatywy dyrygenta chóru, odbył się dziękczynny koncert za dar kanonizacji św. Jana Pawła II, zatytułowany „Totus Tuus”, który był wyrazem naszej miłości, pamięci i czci dla Papieża. Na program koncertu złożyły się zarówno utwory muzyczne, jak i teksty słowne. Wykonawcami byli: Chór „Michael”, Marcin Kasprzyk – akompaniament, Dyrygent: Hubert Hadro. Gościnnie wystąpili: Jacek Ścibor – tenor, Marek Stefański – organy. Artykuł z tej uroczystości ukazał się w gazecie „Niedziela”.

12 sierpnia chór „Michael” tworzył oprawę mszy św. w Bazylice pw. Ducha Świętego w Przeworsku.

14 i 15 sierpnia na zaproszenie proboszcza i kustosza sanktuarium Matki Bożej Dobrej Nadziei w Tuligłowach, chór „Michael” pod dyr. H. Hadro, tworzył oprawę muzyczną uroczystości odpustowych ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Śpiewał w czasie różańca świętego, tworzył oprawę muzyczną wieczornej Mszy wigilijnej jak również uroczystej sumy odpustowej. Uroczystościom przewodniczyli i Słowo Boże głosili księża dziekani z dekanatu pruchnickiego: ks. K. Lewczak i ks. K. Trelka, którzy w przyszłym roku składają urząd, oraz ks. kan. K. Wójcikowski, długoletni proboszcz sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia z Jodłówki.

6 września w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Tyniowicach miały miejsce smutne uroczystości pogrzebowe. Zmarł ks. Józef Ozga, który pełnił funkcję proboszcza tej parafii przez 27 lat, od początku jej istnienia. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył metropolita przemyski abp. Józef Michalik, uczestniczyło w niej 55 kapłanów i około tysiąca wiernych. Całą oprawę muzyczną liturgii tworzył chór „Michael” z Kańczugi pod kierunkiem Huberta Hadro. Kilka dni wcześniej, również w tej samej parafii odszedł do Pana Józef Pilch, dziadzio naszego dyrygenta. Wieczne odpoczywanie, racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci!

7 września chór ponownie odwiedził Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Nadziei w Tuligłowach. Tym razem został zaproszony do wzięcia udziału w „Wieczorze Maryjnym” organizowanych od maja do października w pierwszą niedziele miesiąca, podczas którego wykonał 8 utworów. Całość była transmitowana „na żywo” przez rozgłośnie Radio Fara.

12 września w Kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa w Pruchniku odbyły się uroczystości związane z nadaniem Patrona Miastu i Gminie Pruchnik bł. ks. Bronisława Markiewicza. Uroczystej eucharystii przewodniczył ks. Kazimierz Radzik, przełożony generalny księży Michalitów. Oprawę muzyczną tworzył chór „Michael” z Kańczugi pod dyr. Huberta Hadro

14 września w ramach IV Jarmarku Benedyktyńskiego, na zaproszenie Opactwa ss. Benedyktynek w Jarosławiu, chór „Michael” z Kańczugi uświetnił Obchody Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. Wraz z orkiestrą dętą z Miejsca Piastowego tworzył oprawę muzyczną uroczystej liturgii oraz śpiewał w auli dla zaproszonych gości. Również tego samego dnia na zaproszenie proboszcza i przeora Bazyliki MB Bolesnej w Jarosławiu oo. Dominikanów, z okazji uroczystości odpustowych MB Bolesnej, chór wystąpił z koncertem zatytułowanym „Stabat Mater” dedykowanym Matce Najświętszej. Był to drugi koncert w tym roku (poprzednio 19 stycznia koncert kolęd) w Bazylice w Jarosławiu.

21 września w Konkatedrze w Lubaczowie odbył się III Regionalny Przeglądu Chórów „Pieśni Maryjne”. Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie: prof. Elżbieta Krzemińska (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), ks. Dr Mieczysław Gniady (Archidiecezjalny Instytut Muzyki Sakralnej w Przemyślu), ks. Witold Batycki (Diecezjalna Szkoła Muzyki Kościelnej w Zamościu). Chór „Michael” z Kańczugi pod dyr. Huberta Hadro ponownie stanął na podium zdobywając III nagrodę.

28 września z racji uroczystości odpustowych Św. Michała Archanioła, chór „Michael” wraz z orkiestrą dętą OSP z Kańczugi tworzył oprawę muzyczną sumy odpustowej. Mszy świętej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. dr Józef Bar, oficjał Sądu Metropolitalnego w Przemyślu.

2 listopada w Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, chór „Michael” tworzył oprawę mszy świętej w kościele parafialnym w Kańczudze, odprawioną w intencji naszego dyrygenta, w przed dzień jego imienin i urodzin.

11 listopada w 96 rocznice odzyskania niepodległości chór „Michael” śpiewał w czasie mszy św. w kościele parafialnym w Kańczudze, odprawioną w intencji naszej Ojczyzny. Po mszy św. z inicjatywy Burmistrza miasta odbył się koncert pieśni patriotycznych pt. „Droga do Wolności”. Wykonawcami koncertu byli: chór „Michael” z Kańczugi pod dyr. H. Hadro oraz Wojciech Bardowski – baryton.

15 listopada w kościele parafialnym w Kańczudze chór „Michael” spotkał się ponownie z Archidiecezjalnym Chórem „Magnificat” z Przemyśla pod kier. ks. dr Mieczysława Gniadego. Tym razem goście z Przemyśla tworzyli oprawę muzyczną ślubu naszego dyrygenta, Huberta. Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił dziekan i proboszcz parafii ks. dr Wojciech Pac, koncelebrowało ją 7 kapłanów. Podczas mszy św. połączone chóry zaśpiewały wspólnie 3 utwory ( „Laudate Dominum”, „Czego chcesz od nas Panie”, „Maryjo ja Twe dziecię”), partie solowe ( „Ave Maria, „Panis Angelicus” ) wykonał dr Jacek Ścibor – tenor, dyrygował ks. dr Mieczysław Gniady. Szczęść Boże, Młodej Parze !!!

23 listopada z racji uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, wspomnienia św. Cecylii patronki muzyki kościelnej, oraz zakończenia Roku Liturgicznego obchodzonego pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”, chór „Michael” tworzył oprawę mszy świętej w kościele parafialnym w Kańczudze, odprawioną w intencji chórzystów.

25 grudnia oprawą muzyczną mszy św. „Pasterki” celebrowanej przez ks. dziekana i proboszcza dr Wojciecha Paca w Kościele Parafialnym w Kańczudze, chór „Michael” zakończył bardzo intensywny i rekordowy pod względem występów rok działalności, w którym zaprezentował się aż 25 razy, m.in. w Jarosławiu, Przeworsku, Radymnie, Kosinie, Tuligłowach, Tyniowicach, Pruchniku i Lubaczowie.