Wydarzenia

Rok 2013

Od Marca 2013 r. funkcję organisty w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Kańczudze oraz dyrygenta i kierownika muzycznego chóru „Michael”, objął pan Hubert Hadro. Do ważniejszych wydarzeń i osiągnięć chóru w roku 2013, należy zaliczyć: zajęcie drugiego miejsca na VII Podkarpackim Przeglądzie Chórów w Radymnie Radymnie, którego tematyką były pieśni pasyjne, uświetnienie liturgii z okazji XVIII Pielgrzymki Kierowców i Transportowców na Jasnej Górze, oraz udział i wyróżnienie drugiego stopnia na II Regionalnym Przeglądzie Chórów „Pieśni Maryjne” w Lubaczowie.

Tradycyjnie chór tworzył w kościele parafialnym oprawę muzyczną Liturgii Wielkiego Tygodnia, świąt państwowych 3 Maja i 11 Listopada, odpustów parafialnych, uroczystości Bożego Ciała oraz Pasterki. Ponadto śpiewał na 2 ślubach, w Kańczudze i Tyniowicach.

Szczególnym wydarzeniem które wpisało się w życie chóru, były zorganizowane w dniach 21-22 czerwca 2013 r. warsztaty z emisji głosu prowadzone przez dr sztuki wokalnej pana Jacka Ścibora, znanego tenora i wykładowcy Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Warsztaty zakończone zostały koncertem muzyki chóralnej i organowej zatytułowanym „Laus Tibi, Domine”, którego inicjatorem i organizatorem był dyrygent chóru, Hubert Hadro. Wystąpili: Chór „Michael” z Kańczugi, Hubert Hadro – organy i Jacek Ścibor – tenor. W programie nie zabrakło wielkich dzieł takich kompozytorów jak: J.S. Bach, J. Pachelbel, G. Caccini, C. Franck, Ch. Gounod i St. Moniuszko. Całość koncertu poprowadził pan Bogusław Pawlak, wicedyrektor PSM I st. w Jarosławiu.

24 listopada 2013 roku odbyły się uroczystości związane z zakończeniem Roku Wiary, połączone z jubileuszem 10 lecia powstania chóru oraz wspomnieniem św. Cecylii. Uroczystej eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Jan Częczek. Na zaproszenie jubilatów mszę św. uświetnił i z koncertem wystąpił Archidiecezjalny Chór „Magnificat” z Przemyśla pod dyr. ks. prał. dr Mieczysława Gniadego. Szczególnym punktem uroczystości był występ połączonych chórów. Zespoły wykonały wspólnie takie utwory jak: „Gaude Mater Polonia”, „Czego chcesz od nas Panie”, „Maryjo ja Twe dziecię”, „Ave Maria”, „Jezu zmiłuj się”, i „Laudate Dominum”. Połączonymi chórami dyrygował Hubert Hadro. Wydarzenie to relacjonowało Radio „Fara” oraz gazeta „Niedziela”.

13 grudnia chór gościł pana Marcina Brudka z Radia „Fara”, autora audycji radiowych pt. „Co w diecezji gra”, który przeprowadził wywiad z chórzystami, dyrygentem, jak również dokonał nagrania kilku kolęd. Całość została wyemitowana 22 grudnia, na antenie Przemyskiego Radia „Fara”.

29 grudnia chór tworzył oprawę muzyczną uroczystej liturgii w Kościele parafialnym w Kańczudze, podczas której została poświęcona pamiątkowa tablica, upamiętniająca 56 letnią posługę organisty śp. Adama Najsarka. Po mszy św. chór wystąpił z koncertem kolęd, który dyrygent zadedykował śp. Adamowi Najsarkowi w 20 rocznicę jego śmierci. Gościnnie zaśpiewał Jacek Ścibor – tenor, akompaniował Marcin Kasprzyk. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęło Radio „Fara” oraz jarosławska telewizja internetowa „twoja tv”. Po koncercie odbył się opłatek parafialny. Tym wydarzeniem chór „Michael” zakończył tegoroczną działalność.

Rok 2014

19 stycznia, na zaproszenie jarosławskiego stowarzyszenia „Laudate Dominum” chór „Michael” z Kańczugi wystąpił z koncertem kolęd w Bazylice MB Bolesnej oo. Dominikanów w Jarosławiu, wspólnie z Jarosławską orkiestrą dętą „Laudate Dominum”.

5 kwietnia zaprezentował się na VIII Podkarpackim Przeglądzie Chórów – Pieśni Pasyjne, Radymno 2014 gdzie udział wzięło 15 zespołów. Chór „Michael” stanął na podium zdobywając „Złote Pasmo”.

W okresie Wielkiego Postu tworzył również oprawę muzyczną Triduum Paschalnego, prowadził adorację Grobu Pańskiego podczas której wykonał 7 pieśni pasyjnych, oraz śpiewał w czasie mszy św. rezurekcyjnej w Niedziele Zmartwychwstania Pańskiego w kościele parafialnym.

3 maja, podobnie jak w roku ubiegłym, w uroczystość Królowej Polski, chór wraz z Orkiestrą Dętą z Kańczugi współtworzył oprawę muzyczną liturgii sprawowanej w intencji Ojczyzny. Śpiewał również podczas mszy odpustowej w Uroczystość Matki Bożej Łaskawej.

4 maja na zaproszenie Stowarzyszenia Kulturalnego Chór „Fraza”, Ośrodka Kultury w Kosinie i Centrum Kultury Gminy Łańcut, Chór „Michael” wziął udział w XV Festiwalu Pieśni Wielkanocnej. W kościele pw. św. Stanisława bpa w Kosinie wystąpiły jeszcze: chór Łańcuckiej Fary, chór „Fraza” z Kosiny, chór „Tutte le Corde” z Gdowa oraz zespół instrumentów dętych „Młode Sokoły” z Powiatowego Zespołu Ognisk Pracy Pozaszkolnej działający przy Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Białobrzegach. W programie chóru „Michael” z Kańczugi, znalazły się takie utwory jak: „Gloria Tibi Trinitas” – ks. W. Lewkowicza, „Wstał Pan Chrystus” „Oto jest dzień” – o. J. Gałuszki , oraz „Zmartwychwstał Jezus” – ks. M. Gniadego (było to premierowe wykonanie tego utworu). Na zakończenie koncertu połączone chóry wykonały wspólnie 2 pieśni: „Zwycięzca Śmierci” i „Alleluja biją dzwony”, w tej ostatniej połączonymi chórami dyrygował Hubert Hadro. Koncert został nagrany przez Radio „Fara”.